Dělení vepřového masa

Při porcování se rozlišují následující díly:
1. Prasečí hlava
2. Lalok
3. Hřbetní sádlo
4. Krkovička
5. Bůček s kostí
6. Pečeně
7. Kotleta
8. Panenská svíčková
9. Žebra
10. Bůček bez kostí
11. Plecko
12. Zadní kýta (vrchní šál, spodní šál ,ořech, květová špička)
13. Kolínko
14. Nožička
15. Ocásek

Dělení hovězího masa

Při porcování se rozlišují následující díly:
1.Špička krku a krk
2. Vysoké žebro
3. Hrudí
4. Podplečí
5. Vysoký roštěnec
6. Nízký roštěnec
7. Svíčková
8. Pupeční žebro
9. Bok bez kostí
10. Plec
11. Kýta, vrchní šál, spodní šál a ořech
12. Předkýtí
13. Špička kýty
14. Kližka

Zrání masa probíhá dvěma způsoby

Suché zrání – staření

Používaná hlavně v Americe, Itálii , Francii. U nás se používalo kdysi za první republiky , ale protože sebou nese vysoké náklady, upustilo se od ní.


„ Zvíře se po porážce nechá den vychladnout, v půlkách se potom vyvěsí do chladících boxů (velké ledničky), kde je stálá teplota mezi 1–3 °C. Tam se nechává maso vyzrát čtyřicet až šedesát dní . A výsledkem je stařené maso..

Ve zracích chladicích boxech z masa odkapává šťáva a vzniká tzv. krusta, která se následně odřezává. I to je důvod, proč zrající maso na suché zrání bude vždycky dražší než to běžně dostupné. Je ho míň a skladování dva měsíce ve zracích boxech se samozřejmě promítne též do ceny

Mokré zrání

Je maso, které se k nám dostává z Ameriky, Uruguaye, Argentiny i Irska podstupuje proces mokrého zrání. To znamená, že se maso po porážce ihned vloží do vakua a během cesty, kdy pluje lodí do Evropy, ve speciálních boxech a neporušených obalech zraje na mokro. Bez přísad, bez chemie, při stálé teplotě.

S mokrým zráním se ale setkáme i u nás v České republice. Většinou se jedná o proces, kterému předchází suché zrání. Po několikatýdenním odležení v chladicích boxech se maso zavakuuje a dál zraje na mokro. Jeho nevýhodou je velká tvorba kyseliny mléčné, která sice maso „povolí“, ale na druhou stranu mu přidá i mléčný odér Navíc se díky ní do vakua uvolní bílkoviny, která pohledově působí jako krev. Vzhledově je pak zrající maso méně přitažlivé.